Asociaţia „Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil”

Asociaţia „Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil” a fost înfiinţată în anul 2009 cu scopul de a ajuta comunitatea şi persoanele aflate în nevoie din cadrul parohiei Sibiu-Trei Stejari sau din parohiile învecinate.
În anul 2010 a fost înfiinţat Centrul de Zi pentru Copii care a funcţionat până în 209 în baza acreditării.

În toamna anului 2019 Adunarea Generala (AGA) decide înfiinţarea Centrului de Zi pentru Copii “Noi Orizonturi” cu scopul de a preveni abandonul şcolar şi instituţionalizarea copiilor.

Sigla Centru social "Noi Orizonturi"
Centru social “Noi Orizonturi”

Programul de desfăşurare al activităţilor centrului este de luni până vineri, între orele 12-16.
În prezent, serviciile acordate de către centru cuprind: ajutor la teme (pe această latură intervenind specialişti pe materii, pe cât posibil), sprijin şi îndrumare pentru o viaţă independentă, educaţională, morală şi etică.
Copiilor, care beneficiază de serviciile sociale ale centrului li se asigură şi o masă caldă oferită în sistem catering de la Sibiu Catering.

Serviciul social se adresează următoarelor categorii de copii:

• Copii cu vârsta cuprinsă între 6-14 ani cu risc de abandon şcolar datorat frecvenţei reduse;
  • Copii care provin din familii cu probleme socio-economice;
  • Copii şcolari în clasele I-VIII cu performanţe şcolare scăzute;
  • Copii care au beneficiat de o măsură de protecţie specială, reintegraţi în familie;
  • Copii care provin din familii monoparentale sau în curs de divorţ şi în care există probleme socio-economice;
  • Copii cu risc de excluziune socială;
  • Copii ai căror părinţi sunt plecaţi în străinătate.

Personalul centrului este format din voluntari specializaţi pe diverse materii, studenţi şi practicanţi de la Facultăţile Teologie, Asistenţă Socială şi Psihologie.

Date de contact:
Asociaţia Soborul Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil
Centrul de zi pentru Copii “Noi Orizonturi”
Adresa: Str. Ştefan cel Mare, nr. 72, Sibiu
Tel. 0787/221.838 (Asistent social Daniela Dragoiu)